Co zaliczamy do chemii budowlanej?
W przypadku wielu robót remontowo-wykończeniowych konieczne jest użycie poza określonymi materiałami budowlanymi odpowiednich preparatów, które pozwalającym osiągnąć określony efekt wizualny prowadzonych prac. Jakie produkty zaliczane są do chemii używanej w budownictwie?
Co zaliczamy do chemii budowlanej?
Podstawowym rodzajem chemii budowlanej są między innymi różnego typu kleje, tynki, farby czy też mieszanki betonowe. Ogólnie przyjmuje się, że są to domieszki i dodatki dodawane w trakcie produkcji spoiw, zaczynów, zapraw, wspomnianych mieszanek, a także wszelkiego rodzaju produkty, które służą w budownictwie jako materiał izolacyjny, konstrukcyjny lub wykończeniowy. Będą to zatem nie tylko wspomniane produkty, ale także wszystkie preparaty o działaniu specjalistycznym jak np. gładzie akrylowe, środki gruntujące, rozpuszczalniki. Ogólnie przyjmuje się podział chemii budowlanej na suche mieszanki, gotowe mieszanki, i materiały powłokowe. Do pierwszej grupy zalicza się różnego typu zaprawy: tynkarskie, murarskie, kleje i gładzie, do mas gotowych należą m.in.: tynki dekoracyjne, silikony, okładziny albo gładzie akrylowe. Materiałami powłokowymi są natomiast: lakiery, farby, grunty i rozpuszczalniki. Każda z kategorii głównej ulega dalszemu podziałowi ze względu na właściwości produktów i ich zastosowanie. Kluczowe jest bowiem dobranie właściwości wyrobu do miejsca użycia. Chemia budowlana w zależności od rodzaju może bowiem z jednej strony przyspieszać twardnienie, opóźniać wiązanie, czy też minimalizować pienienie się.
Czym kierować się przy wyborze chemii budowlanej?
Podstawą doboru właściwej chemii budowlanej jest przede wszystkim sprawdzenie, do jakiego typy prac można zastosować dany produkt, w jakich warunkach będzie na dzień użytkowany. Najbezpieczniej jest skorzystać z porady doświadczonego i kompetentnego konsultanta — unikając zakupu w przypadkowych miejscach, zwłaszcza kierując się ceną i zapewnieniami informacjami z reklam.