Czym się różnią farby do wnętrz, od tych stosowanych na zewnątrz budynków?
Na rynku dostępne są różne rodzaje farb. Jedne z nich przeznaczone są do wnętrz, inne na zewnętrzne powierzchnie budynków. Odróżniający jest przede wszystkim ich skład, czyli zawartość pigmentów, rozpuszczalnika, spoiwa, wypełniaczy, a także licznych środków pomocniczych. Dowiedz się, czym różnią się te farby i dlaczego nie powinno się ich zamieniać?
Co wyróżnia farby stosowane na zewnątrz a co te wewnątrz?
Podstawową cechą farb zewnętrznych jest to, że są one znacznie bardziej odporne na ścieranie. W ich przypadku niezbędna jest również wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, na które są narażone każdego dnia, chodzi oczywiście o wiatr, deszcz, słońce czy zmiany temperatur. Z pewnością zdecydowanie trudniej o ich zniszczenie, są odporne na brud, zanieczyszczenia i kurz. W związku z tym wykorzystuje się w nich spoiwa, które zapobiegają pękaniu i kredowaniu. W farbach zewnętrznych stosuje się również duże ilości substancji zbliżonych do rozpuszczalników.
Jeśli natomiast chodzi o farby wewnętrzne, to dla użytkowników kluczowa jest możliwość szybkiego usunięcia z nich zabrudzeń. Komponuje się je w taki sposób, aby nie mogły stwarzać zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. W tym celu stosuje się przede wszystkim pigmenty organiczne, które są w stanie w naszych wnętrzach zapewnić długotrwały i efektowny rezultat. Występują w nich niewielkie ilości lotnych związków organicznych, takich jak rozpuszczalniki.
Czemu powinno się wybierać odpowiednie farby?
Przede wszystkim każda powierzchnia i miejsce, które malujemy, posiada swoje wymagania i określone warunki, w których farba ma wytrzymać jak najdłużej. Warto stosować się do zaleceń producentów również z uwagi na własne zdrowie. Przede wszystkim farby zewnętrzne, mogą być dla nas niebezpieczne jeśli zastosujemy je we wnętrzu. Z kolei te przeznaczone do wnętrz, nie będą dość trwale jeśli użyjemy ich na zewnątrz. Dlatego zawsze słuchajmy specjalistów i wybierajmy farby zgodnie z ich przeznaczeniem.