Jak działają wywrotki?
Wywrotki są istotną częścią przemysłu budowlanego. Są one dostępne w różnych modelach, z których każda została zaprojektowana w celu zaspokojenia specyficznych potrzeb danej pracy. Dzięki możliwości szybkiego i efektywnego transportu dużych ilości materiałów, wywrotki odgrywają ważną rolę w utrzymaniu sprawnego funkcjonowania placów budowy. Jak działają wywrotki? Jakie są ich rodzaje?
Wywrotka dopasowana do potrzeb
Najczęściej są używane małe wywrotki z kiprem. Są one przeznaczone do przewozu do 3 ton materiału, dzięki wyposażeniu w hydrauliczny system podnoszenia i opuszczania skrzyni ładunkowej. Kipper jest płaską platformą, która jest przymocowana do tyłu ciężarówki i służy do przewożenia dużych przedmiotów, takich jak skały, żwir i gleba. Układ hydrauliczny jest zasilany przez silnik, który jest podłączony do serii pomp i zaworów. Kontrolują one przepływ płynu hydraulicznego. Ciecz ta przepływa następnie przez węże i cylindry, które uruchamiają ramiona podnośnika wywrotki. Transport materiałów sypkich można zlecić w okolicy Wieliczki firmie Fliś-Bud.
Załadunek i rozładunek materiałów za pomocą wywrotki
Należy też wspomnieć o wywrotkach 3-osiowych i 4-osiowych. Mają one piąte koło w celu zwiększenia stabilności podczas przewożenia ciężkich ładunków. Jest ono połączone z osią umieszczoną pomiędzy dwoma tylnymi osiami, co pomaga utrzymać równowagę pojazdu. Z kolei wywrotki z ciągnikiem siodłowym i naczepą typu wywrotka są używane do transportu ciężkich ładunków, zwykle do 20 ton. Mają one układ hydrauliczny, zasilany przez silnik, który jest połączony z pozostałymi. Dzięki wygodnej obsłudze, poręczności oraz możliwości transportowania materiałów wywrotki tak dobrze sprawdzają się na placach budowy.