Rodzaje kruszyw wykorzystywane na budowach
Na placach budów wykorzystywane są różnego rodzaju kruszywa. Nie tylko do sporządzania zapraw, ale także wykonywania prac stabilizacyjnych w terenie, wykończenia obszaru wokół posesji. Jakie są rodzaje kruszcu używane na budowie?
Podział kruszyw na budowie
W zależności od rodzaju prac może być konieczność użycia z jednej strony kruszcu grubego, z drugiej strony o konkretnej frakcji. Kruszywa dzieli się na pochodzenia organicznego oraz mineralnego. Od ich dokładnego oczyszczenia, zależeć będzie np. zapotrzebowanie na wodę w przypadku mieszanki betonowej, co przejawia się w konsystencji mieszanki, jej szczelności oraz wytrzymałości.
Na budowie używa się kruszyw naturalnych żwirowo-piaskowych jak piasek – kruszywo o najmniejszej granulacji do około 4 mm, żwir – kruszywa gruboziarniste o granulacji 4-63 mm, czy też pospółka – rodzaj niesortowanego kruszywa – składającego się z piasku i żwiru. Pod względem właściwości chemicznej kruszec dzieli się na kruszywa mineralne poddawane obróbce termicznej oraz na te pochodzenia z odpadów przemysłowych — bez i z obróbką chemiczną.
Do jakich prac używa się kruszyw naturalnych.
Kruszywa piaskowo-żwirowe używane są do produkcji zapraw budowlanych i betonów, budowy dróg. Są składnikiem zapraw, mieszanek betonowych, mas bitumicznych. Ich przewozem mogą zajmować się jedynie wyspecjalizowane w specjalne pojazdy firmy transportowe, które podczas przewozu zadbają o to, by ochronić kruszec przez wywiewaniem i nadmierną wilgocią.
Zamawiając kruszywo na budowę, należy dopilnować jego jakości. Dobry i uczciwy sprzedawca poda jakie właściwości fizyczne i chemiczne spełnia dana partia kruszcu a zamówienie kolejnej dostawy o tych samych parametrach, nie stanowi dla przedsiębiorcy najmniejszego problemu. Wysokiej jakości kruszywo budowlane będzie cechować się nasiąkliwością rzędu 5%, mrozoodpornością do 10%, wytrzymałością na miażdżenie 24% zawartością pyłów mineralnych od 4 do 10% a zanieczyszczeniami ilasto-gliniastymi do 5%.