Z czego zrobiony jest pellet?
Wszystkie budynki mieszkalne i użytkowe wznoszone pod naszą szerokością geograficzną muszą być wyposażone w efektywnie działające ogrzewanie, które pozwoli na uzyskanie wewnątrz pomieszczeń temperatur gwarantujących osiągnięcie komfortu termicznego mimo panujących na zewnątrz chłodów. W przypadku domów jednorodzinnych w tym celu najczęściej wykorzystuje się instalację wyposażoną w kocioł centralnego ogrzewania, który jest przystosowany do spalania paliw stałych. Ze względu na to, że używanie węgla powoduje dość dużą emisję zanieczyszczeń, coraz częściej jako opał stosowany jest dostępny w przystępnej cenie pellet. W Wieliczce można go kupić w firmie Fliś-Bud, zajmującej się również sprzedażą węgla oraz prowadzeniem robót ziemnych i transportem.
Co trzeba wiedzieć o pellecie?
Pellet to materiał opałowy, który ma postać niewielkiego granulatu o kształcie dość krótkich wałeczków o kilkumilimetrowej średnicy. Powstaje on z mocno rozdrobnionego drewna. Najczęściej jest ono pozyskiwane z prowadzonych w tym celu plantacji, ze zrębków oraz pełnowartościowych pozostałości po obróbce tartacznej, a także materiału pochodzącego ze stolarni bądź zakładów produkujących meble. Surowiec tego rodzaju jest dokładnie oczyszczany, a następnie podgrzewany parą wodną w celu uwolnienia lignin, które będą stanowiły naturalne spoiwo łączące materiał pod wpływem nacisku i zastosowania odpowiednich form w wałki, które są później cięte i studzone. Pellet w zależności od wykorzystanego gatunku drewna osiąga do 21 MJ/kg, jest więc bardzo energetyczny. Ze względu na fakt, że używa się go w kotłach ze zbiornikami opału i automatycznymi podajnikami jego używanie jest niezwykle komfortowe.
W jakich postaciach sprzedaje się pellet?
Wytwórcy pelletu sprzedają go na ogół w trzech postaciach. W grę wchodzi pellet workowany, umieszczany w big-bagach, a także oferowany luzem przy zakupach hurtowych. Dla użytkowników indywidualnych najwygodniejsze będzie korzystanie z pelletu w workach, ponieważ ułatwia to uzupełnianie zawartości zasobnika.